Luxeon Rebel White ANSI 5700K Min 65CRI
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | White |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Correlated Color Temperature (CCT) | 6020K |
| Forward Current | 700mA |
| Lens Style | Round |
| Luminous Flux | 105lm |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Board, Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LUXEON Rebel ANSI |
| Viewing Angle | 160° |
| RoHS | Compliant |