
Sensor Cables / Actuator Cables M8 4P MALE PNL WIRE
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Phoenix Contact 1500347 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Multiple |
| Connector Type A | Receptacle |
| Connector Type B | Wire Leads |
| Current Rating | 4A |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.5m |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Panel |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Shielding | Unshielded |
| Voltage Rating | 30V |
| Weight | 0.437397oz |
| Wire/Cable Gauge | 24AWG |
| Wire/Cable Type | Individual |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Phoenix Contact 1500347 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
