
The CM600DU-12NFH is a 600V IGBT module with a maximum collector current of 600A. It features a standard input and a maximum operating temperature of 150°C. The module is packaged in a bulk format and is compliant with RoHS regulations. It has a maximum power dissipation of 1.13kW and operates within a temperature range of -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM600DU-12NFH datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.7V |
| Input | Standard |
| Input Capacitance | 166nF |
| Max Collector Current | 600A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.13kW |
| NTC Thermistor | No |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | IGBTMOD™ |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM600DU-12NFH to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.