The Powerex CM75MXA-24S is a three phase bridge rectifier module with a collector emitter breakdown voltage of 1.2kV and a maximum collector current of 75A. It has a maximum power dissipation of 600W and operates over a temperature range of -40°C to 150°C. The module is packaged in bulk and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Powerex CM75MXA-24S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.8V |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.25V |
| Input | Three Phase Bridge Rectifier |
| Input Capacitance | 7.5nF |
| Max Collector Current | 75A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| NTC Thermistor | Yes |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Powerex CM75MXA-24S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.