This 11-contact socket strip header features a SKT gender and a 1.77mm pitch. It has a single row configuration and is designed for through hole mounting. The operating temperature range is from -55 degrees Celsius to 125 degrees Celsius. The maximum current rating is 1A, and the maximum voltage rating is 150VDC or 100VAC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Socket Strip |
| Gender | SKT |
| Number of Contacts | 11 |
| Terminal Pitch | 1.77mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 1A |
| Max Voltage Rating | 150VDC|100VAC |
| Height | 10mm |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |