This unshrouded header features 30 contacts with a 2mm pitch and a right angle body orientation. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -55 to 125 degrees Celsius. The header has a maximum current rating of 3A and a maximum voltage rating of 150VDC or 100VAC. It measures 2.2mm in height and has a mating length of 3.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 30 |
| Terminal Pitch | 2mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Voltage Rating | 150VDC|100VAC |
| Height | 2.2mm |
| Mating Length | 3.6mm |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |