This 6-position rectangular connector features a brass contact material and a tin plating. It has a current rating of 3A and a voltage rating of 150V. The connector is designed for through-hole mounting and has a height of 2.8mm. It is RoHS compliant and available in bulk packaging with 1160 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Contact Mating Length | 0.141inch |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Gender | Male |
| Height | 2.8mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1160 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.079inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 830 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Compliant |