This 12-position right angle male pin header is manufactured by Preci-Dip and features a current rating of 3A and a voltage rating of 150V. It has a contact plating of tin and a contact material of brass. The header is available in a bulk packaging quantity of 600 and is RoHS compliant. It has a height of 2.2mm and a pitch of 0.079inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Contact Mating Length | 0.141inch |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Gender | Male |
| Height | 2.2mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.079inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 830 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Compliant |