
This 22-position, 2-row surface mount male pin header features a current rating of 3A and a voltage rating of 150V. The header has a pitch of 0.079inch and a row spacing of 0.079inch. It is made of brass with a tin plating and has a contact mating length of 0.141inch. The header is available in bulk packaging with 210 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Preci-Dip 832-80-022-30-001101 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Contact Mating Length | 0.141inch |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Type | Male Pin |
| Current Rating | 3A |
| Gender | Male |
| Height | 2.8mm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 210 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.079inch |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.079inch |
| Series | 832 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 150V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Preci-Dip 832-80-022-30-001101 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.