
The Pulse CX3042 is a 1GHz RF coupler with an impedance of 75R and an insertion loss of 1.76dB. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The coupler is available in a quantity of 140 units and is suitable for surface-mount device (SMD) or surface-mount technology (SMT) applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse CX3042 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Frequency | 1GHz |
| Impedance | 75R |
| Insertion Loss | 1.76dB |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 140 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse CX3042 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
