Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Red Lion PAXTM010 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CSA, cULus, NEMA |
| Color | Red |
| Depth | 1.95inch |
| Isolation Voltage | 2.3kV |
| Length | 4.2inch |
| Max Frequency | 50Hz |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 36V |
| Memory Type | EEPROM, Non-Volatile |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Min Supply Voltage (DC) | 11V |
| Number Of Characters Per Row | 6 |
| Package Quantity | 1 |
| Power Consumption | 14W |
| Ratings | IP66, Water Resistant, Dust Tight |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reset | Front Panel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PAXTM |
| Termination | Screw |
| Weight | 0.632lb |
| Width | 3.8inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Red Lion PAXTM010 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
