
The PRA20000 is a 2-channel voltage panel meter with a linearity of 0.25%. It operates within a temperature range of 0°C to 60°C and features a base mount. This meter is part of the PRA2 series and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Red Lion PRA20000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Linearity | 0.25% |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Base |
| Number of Channels | 2 |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | PRA2 |
| Termination | Screw |
| Weight | 8oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Red Lion PRA20000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.