This dual analog output PID controller features a control method of on/off and proportional, with a display type of dual. It has a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of 0°C. The controller is rated for IP65, water resistant, and dust tight, and is mounted via screws to a panel. It weighs 1.3lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
| Display Type | Dual |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Output Type | Analog |
| Ratings | IP65, Water Resistant, Dust Tight |
| Series | PSC |
| Termination | Screw |
| Weight | 1.3lb |
| RoHS | Compliant |