The PAX2 Series PID controller from Red Lion features a control method of On/Off and Proportional (PID) with a display type of LCD. It is designed for panel mounting and has a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of 0°C. The device is rated for IP65 and measures 96.52mm in size. It has a single input and a termination type of screw.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Control Method | On/Off, Proportional (PID) |
| Display Type | LCD |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Panel |
| Number of Inputs | 1 |
| Ratings | IP65 |
| Series | PAX2 |
| Size | 96.52mm |
| Termination | Screw |
| Weight | 0.5lb |
| RoHS | Compliant |