The TCU10002 is a panel mount temperature controller from Red Lion, designed for industrial automation and control applications. It operates within a temperature range of 0 to 50°C and can be powered by an AC supply voltage between 115 and 230V. The device is rated for IP65 environmental protection and has a single input and two outputs. It is part of the TCU Series and is not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage (AC) | 230V |
| Min Supply Voltage (AC) | 115V |
| Mount | Panel |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Ratings | IP65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | TCU Series |
| Size | 96.5mm |
| Termination | Screw |
| RoHS | Compliant |
