The 74HC14FP-E is a 6-channel inverter logic IC with a propagation delay of 155ns. It operates over an industrial temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a voltage between 2V and 6V. The device is packaged in a small outline (SOP) plastic package with a rectangular shape and a terminal pitch of 1.27mm. The 74HC14FP-E is RoHS compliant and meets the requirements of JESD-30.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Height - Seated (Max) | 2.2mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Length | 10.06mm |
| Logic IC Type | INVERTER |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Functions | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | SMALL OUTLINEMeter |
| Propagation Delay (tpd) | 155ns |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 4.5V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Form | Gull Wing |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Width | 5.5mm |
| RoHS | Compliant |