
The 74LV2GT14AUSE-E is a 3-input inverter from Renesas, featuring a propagation delay of 17ns. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with 3.3V. The device is packaged in a VSSOP with a rectangular shape and a small outline, very thin profile, shrink pitch. It is RoHS compliant and has a Schmitt trigger function. The inverter is suitable for use in industrial applications and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas 74LV2GT14AUSE-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height - Seated (Max) | 0.9mm |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Length | 2.3mm |
| Load Capacitance | 50pF |
| Logic IC Type | INVERTER |
| Max I(ol) | 6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Functions | 3 |
| Number of Inputs | 1 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | VSSOP |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | SMALL OUTLINE, VERY THIN PROFILE, SHRINK PITCHMeter |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supplies | 3.3V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 17ns |
| Propagation Delay (tpd) | 17ns |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Schmitt Trigger | Yes |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 3.3V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Terminal Form | Gull Wing |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Terminal Position | DUAL |
| Width | 2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas 74LV2GT14AUSE-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.