The DAM3MA36 is a single-element silicon Zener diode with a maximum operating temperature of 150°C and a maximum power dissipation of 1.8kW. It features a dynamic impedance of 15 ohms and a nominal reference voltage of 36V with a maximum tolerance of 7.2%. The diode is packaged in a small outline rectangular shape made of plastic and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renesas DAM3MA36 technical specifications.
| Diode Element Material | SILICON |
| Diode Type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR |
| Dynamic Impedance-Max | 15R |
| JESD-30 Code | R-PDSO-C2 |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 1.8kW |
| Non-rep Peak Rev Power Dis-Max | 1.8kW |
| Number of Elements | 1 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | SMALL OUTLINEMeter |
| Polarity | Unidirectional |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Reference Voltage-Nom | 36V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | ZENER |
| Terminal Form | C BEND |
| Terminal Position | DUAL |
| Voltage Tol-Max | 7.2% |