The HD407L4818FS is a 30-pin QFP CMOS IC from Renesas, designed to operate within a temperature range of -20°C to 75°C. It is powered by 3.3/5V supplies and features a speed of 0.22RPM. The package is made of plastic and has a rectangular shape with a flatpack style. The terminals are gull wing in form and have a pitch of 0.8mm, positioned in a quad configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Height - Seated (Max) | 3.1mm |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 4.2MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O Lines | 30 |
| Package Body Material | Plastic |
| Package Code | QFP |
| Package Shape | Rectangular |
| Package Style | FLATPACKMeter |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Speed | 0.22RPM |
| Supply Voltage-Nom | 5V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Temperature Grade | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal Form | Gull Wing |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Width | 14mm |
| RoHS | Not Compliant |