Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Renesas HD6413003TFI16V datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PQFP |
| Data Bus Width | 8b |
| Interface | SCI |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Memory Type | ROMless, |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Number of Programmable I/O | 50 |
| Number of Timers/Counters | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 512B |
| Watchdog Timer | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Renesas HD6413003TFI16V to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.