The HD6475378CG16 is a 65-pin CMOS quad flat package with a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. It operates at a maximum frequency of 16MHz. The package is made of metal, has a square shape, and a quad terminal position. It is designed for surface mount and has a terminal pitch of 1.27mm. The device is not qualified and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Renesas HD6475378CG16 technical specifications.
| Height - Seated (Max) | 4.03mm |
| Length | 29.21mm |
| Max Frequency | 16MHz |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of I/O Lines | 65 |
| Package Body Material | Metal |
| Package Code | WQCCN |
| Package Shape | Square |
| Package Style | CHIP CARRIER, WINDOWMeter |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | No |
| Speed | 16RPM |
| Supply Voltage-Nom | 5V |
| Surface Mount | Yes |
| Technology | CMOS |
| Terminal Form | No Lead |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Terminal Position | QUAD |
| Width | 29.21mm |