
This 10-contact, 2-row shrouded header features a black housing and a 1.27mm pitch. It has a length of 6.35mm and is made of bronze with a gold plating. The operating temperature range is -55°C to 125°C. The header is RoHS compliant and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec FTS-105-01-S-DV-P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 3.42mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 6.35mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec FTS-105-01-S-DV-P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.