
This 48-position 2-row shrouded header features 48 male pins with a 0.05inch pitch. It is designed for through hole mount and has a black housing color. The header is lead free and RoHS compliant, making it suitable for a variety of applications. The Samtec FTS-124-03-L-D header is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec FTS-124-03-L-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.065inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Gender | Male |
| Height | 1.27mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 30.5mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 48 |
| Number of Positions | 48 |
| Number of Rows | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 0.05inch |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.05inch |
| Series | FTS |
| Termination | Solder |
| Width | 3.42mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec FTS-124-03-L-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.