
This 10-position 2-row shrouded header features a 1.27mm pitch and is designed for surface mount applications. It has a maximum operating temperature of 125°C and is lead free. The header is made of bronze with a gold contact finish and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec FTSH-105-01-L-DV-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FTSH |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec FTSH-105-01-L-DV-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
