
This 22-contact surface mount header features a gold-plated contact finish, a bronze contact material, and a gold contact plating. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is designed for surface mount applications and has a pitch of 1.27mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec FTSH-111-01-L-DV-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 1.27mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FTSH |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec FTSH-111-01-L-DV-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.