
The Samtec FW-05-01-F-D-202-108 is a 10-contact HDR board stacker with a terminal pitch of 1.27mm and a termination method of solder. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C and is designed for through hole mounting. The board stacker has a body orientation of straight and a mating length of 2.74mm. It is rated for a maximum current of 1.75A per contact and has a height of 7.87mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 1.75/ContactA |
| Height | 7.87mm |
| Mating Length | 2.74mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |