Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec FW-05-03-F-D-215-100-P-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 1.27 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing (mm) | 1.27 |
| Product Length (mm) | 6.35 |
| Product Depth (mm) | 5.82 |
| Product Height (mm) | 8 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.3 |
| Depth Tolerance (mm) | ±0.25 |
| Height Tolerance (mm) | ±0.3 |
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 1.75/ContactA |
| Mating Length | 2.54mm |
| Cage Code | 55322 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec FW-05-03-F-D-215-100-P-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.