
This 10-contact shrouded header features a 2-row configuration with a 1.27mm pitch. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is made of bronze with a gold plating and is suitable for surface mount applications. It is packaged in bulk and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 5.8mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 6.35mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
