
The Samtec FW-05-05-F-D-411-221 is a 10-contact HDR board stacker with a terminal pitch of 1.27mm. It features a straight body orientation and is designed for surface mount applications. The component has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C and a maximum current rating of 1.75A per contact. The board stacker measures 16.04mm in height and has a mating length of 5.61mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 1.75/ContactA |
| Height | 16.04mm |
| Mating Length | 5.61mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |