The Samtec FW-12-03-L-D-250-100 is a 24-contact HDR board stacker with a terminal pitch of 1.27mm and 2 rows. It features a straight body orientation and is designed for surface mount applications. The board stacker has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 125°C. It is rated for a maximum current of 1.75A per contact and has a height of 8.89mm with a mating length of 2.54mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 24 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 1.75/ContactA |
| Height | 8.89mm |
| Mating Length | 2.54mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |