
The Samtec FW-33-03-L-D-245-100 is a 66-contact HDR board stacker with a terminal pitch of 1.27mm. It features a surface mount design and can operate between -55°C and 125°C. This board stacker has a straight body orientation and a maximum current rating of 1.75A per contact. It is suitable for surface mount applications and has a height of 8.76mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Board Stacker |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 66 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 1.75/ContactA |
| Height | 8.76mm |
| Mating Length | 2.54mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |