
The FWJ-10-03-TM-S is a 10-contact unshrouded header from Samtec, designed for through hole mounting. It features a straight body orientation and a terminal pitch of 3.96mm. The header has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a maximum current rating of 13.1A per contact. It can withstand a maximum voltage rating of 845VDC or 600VAC. The header has a height of 20.3mm and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec FWJ-10-03-TM-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 10 |
| Terminal Pitch | 3.96mm |
| Number of Rows | 1 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 13.1/ContactA |
| Max Voltage Rating | 845VDC|600VAC |
| Height | 20.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec FWJ-10-03-TM-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.