
The GRF1-P-C-04-1000-C1-S-S cable assembly features a plug connector with MMCX type A and a cable connector with type B. It has an impedance of 50R and a maximum operating frequency of 5.31GHz. The assembly is designed to operate within a temperature range of -40°C to 90°C. It is not radiation hardened and is not compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec GRF1-P-C-04-1000-C1-S-S datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Orange |
| Connector Type A | Plug, MMCX |
| Connector Type B | Cable |
| Gender | Male |
| Impedance | 50R |
| Max Frequency | 5.31GHz |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | GRF1-C |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Samtec GRF1-P-C-04-1000-C1-S-S to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
