
This 10-position, 2-row shrouded header from Samtec features a 2.54mm pitch and a maximum operating temperature of 125°C. It is designed for through hole mounting and has a voltage rating of 400V AC. The header is made of copper with a gold plating and has a black polymer insulation. It is compliant with RoHS regulations and is available in a rail/tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HLE-105-02-L-DV-PE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Female Socket |
| Gender | Receptacle |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HLE |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec HLE-105-02-L-DV-PE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.