
The HLE-110-02-G-DV-PE-BE is a 20-position, 2.54mm pitch female socket connector with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a gold-plated contact finish and is made of copper with a gold plating. The connector is RoHS compliant and has a packaging type of rail/tube. It is suitable for use in applications with a voltage rating of up to 400V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HLE-110-02-G-DV-PE-BE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Female Socket |
| Gender | Female |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HLE |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec HLE-110-02-G-DV-PE-BE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.