
This 7-position male pin header features a contact finish of gold and a contact material of bronze. The contacts are plated with gold and have a square shape. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is RoHS compliant and has a packaging style of bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HMTSW-107-22-H-S-340 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Positions | 7 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Flex Stack, HMTSW |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec HMTSW-107-22-H-S-340 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.