
This unshrouded header from Samtec features 20 HDR contacts with a 2.54mm terminal pitch and two rows. It is designed for through hole mounting and has a maximum current rating of 3A per contact. The operating temperature range is -55°C to 125°C, and the header has a height of 8.05mm and a mating length of 5.51mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HMTSW-110-23-S-D-217 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 20 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3/ContactA |
| Height | 8.05mm |
| Mating Length | 5.51mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec HMTSW-110-23-S-D-217 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.