This 22-position, 2-row through hole shrouded header features a 2.54mm pitch and a maximum operating temperature of 125°C. It is made from bronze with a gold contact finish and plating. The header is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is suitable for use in applications where a high level of reliability and durability are required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Positions | 22 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Flex Stack, HMTSW |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |