
This Samtec header features 50 contacts with a maximum current rating of 3A and a maximum operating temperature of 125°C. It is lead free and has a pitch of 2.54mm. The header is available in a bulk packaging option and is designed for through-hole mounting. It is made from bronze with a gold plating and has a natural housing color.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HMTSW-150-08-L-S-340 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 2.48mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Natural |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 127mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec HMTSW-150-08-L-S-340 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.