
This 7-contact unshrouded header features a terminal pitch of 1.27mm and a body orientation of straight. It is designed for through-hole mounting and has a product length of 8.89mm, product depth of 2.48mm, and product height of 5.08mm. The header has a tail length of 3.05mm and is terminated with solder. It operates within a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius and has a maximum current rating of 5 amps per contact.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HTMS-107-02-G-S-002 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Terminal Pitch (mm) | 1.27 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Length (mm) | 8.89 |
| Product Depth (mm) | 2.48 |
| Product Height (mm) | 5.08 |
| Tail Length (mm) | 3.05 |
| Type | Unshrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 7 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Current Rating | 5/ContactA |
| Mating Length | 2.54mm |
| Cage Code | 55322 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8536694040 |
| Schedule B | 8536694040 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Samtec HTMS-107-02-G-S-002 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.