
This 10-contact, 2-row shrouded header from Samtec features a maximum current rating of 3A and an operating temperature range of -55°C to 125°C. The header has a pitch of 2.54mm and is terminated with solder. It is available in tape and reel packaging and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec HTST-105-01-L-DV-P-TR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 9.27mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Natural |
| Length | 20.32mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Tape and Reel |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec HTST-105-01-L-DV-P-TR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.