Samtec MTSW-105-08-L-D-235 technical specifications.
| Color | Black |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Mating Length | 0.235inch |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Type | Male Pin |
| Depth | 5.08mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.7mm |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 2.54mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Row Spacing | 0.1inch |