
The Tiger Eye TFC 14-position 2-row through hole header is a male pin connector with a gold contact finish and a bronze contact material. It has a gold plating and a square contact shape. The header is made from a polymer insulation material with a black color and is available in a rail/tube packaging. It is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFC-107-01-F-D-RA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tiger Eye™ TFC |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 275V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFC-107-01-F-D-RA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.