
This 20-position 2-row shrouded header from Samtec features a 1.27mm pitch and a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C. The contacts are made of bronze with a gold plating and have a gold finish on the mating side. The header is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is packaged in a rail or tube and has a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFC-110-01-F-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tiger Eye™ TFC |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 275V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFC-110-01-F-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.