
The Tiger Eye TFC 58-Position 2-Row Through-Hole Connector from Samtec features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 275V AC and is RoHS compliant. The connector has 58 male pins with a square shape and a gold contact finish. It is suitable for use in applications where a high level of reliability is required, such as in harsh environments.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFC-129-01-F-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 58 |
| Number of Positions | 58 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tiger Eye™ TFC |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 275V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFC-129-01-F-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.