
The Tiger Eye TFC 62-Position 2-Row Through Hole Connector features a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is made with a contact material of bronze and has a contact finish of gold. The connector is RoHS compliant and has a flammability rating of UL94 V-0. It is available in a through hole mount configuration with a pitch of 1.27mm and a voltage rating of 275V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFC-131-01-F-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 62 |
| Number of Positions | 62 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 1.27mm |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tiger Eye™ TFC |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating (AC) | 275V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFC-131-01-F-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.