
This Samtec TFC-145-01-F-D-A connector features 90 contacts in a 2-row straight configuration with a maximum current rating of 3.7A and a maximum voltage rating of 350V AC. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The connector is made of bronze with a gold plating and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFC-145-01-F-D-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Depth | 5.72mm |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Length | 60.33mm |
| Max Current Rating | 3.7A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 350V |
| Number of Contacts | 90 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFC-145-01-F-D-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.