
The TFM-113-03-S-D-LC is a shrouded header with 26 contacts, a terminal pitch of 1.27mm, and two rows. It features a solder termination method and is designed for through hole mounting. The header has a maximum operating temperature range of -55 to 125 degrees Celsius and a maximum current rating of 3.2 amps per contact. It can withstand a maximum voltage rating of 250VAC and has a height of 5.95mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFM-113-03-S-D-LC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Type | Shrouded Header |
| Gender | HDR |
| Number of Contacts | 26 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Max Current Rating | 3.2/ContactA |
| Max Voltage Rating | 250VAC |
| Height | 5.95mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Samtec TFM-113-03-S-D-LC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.