
This 10-position, 2-row shrouded header features a 1.27mm pitch and is designed for through hole mounting. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The header is made of bronze with a gold contact plating and features a square contact shape. It is RoHS compliant and has a UL94 V-0 flammability rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Samtec TFML-105-01-FM-D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tiger Eye™ TFML |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Samtec TFML-105-01-FM-D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.