This 14-position shrouded header features a 1.27mm pitch and is designed for through-hole mounting. It has a maximum operating temperature of 125°C and meets the UL94 V-0 flammability rating. The header is RoHS compliant and made with a gold-plated bronze contact material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Finish - Mating | GOLD |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Type | Male Pin |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Material | Polymer |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Pitch | 1.27mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Tiger Eye™ TFML |
| Termination | Solder |
| RoHS | Compliant |